онлайн магазин от 3DWebDesign
media

Това е питането, което най-много дразни професионалните фотографи. Ако искате да отегчите някой ментор, задължително му задайте въпроса, формулиран точно така. Проблемът не е в това, че въпросът не е уместен, а че отговорът не е еднозначен и няма как да бъде толкова кратък и изчерпателен. Все пак, ако подходите по-задълбочено и запитванията ви са по-конкретни, много изявени професионалисти ще ви дадат добри съвети и напътствия.
Уменията идват с практиката
Няма как да се научите, ако не практикувате. Снимайте много и без значение какво. В началото ви трябва просто да натрупате опит и да си създадете навици. След това идва лесното, започвате да снимате с лекота и нещата се получават. Усвоили сте полезни техники и сте станали по-уверени.
Възползвайте се от светлината, без значение дали тя идва от естествен източник или от специално осветление. Интересни кадри ще постигнете, ако снимате в контражур. Ако искате скучна, невзрачна снимка, или съвсем ясна, тогава снимайте със слънцето откъм гърба ви.
Не забравяйте, че имате и светкавица на разположение. Ползвайте я през деня, ще постигнете изненадващ ефект. Дори да не подозирате, светкавицата не е препоръчителна нощем. Понякога решението е под носа ви - просто трябва да се приближите повече до обекта, за да направите сполучлива снимка.
И фонът е важен, колкото и обектът
Често използван трик от фотографите е рамкирането. Оформянето на обекта в рамка, било то някаква арка, врата, прозорец или друго, винаги предизвиква търсения акцент. Погледите моментално се насочват към предмета или човека, поставен там.
Освен фокусиране върху обекта, стремете се да осигурите и подходящ фон зад и около него. Огледайте добре какво има в кадъра. И най-доброто попадение може да се превърне в разочарование, ако някъде се вижда кофа за боклук, олющена стена или нещо друго, което е неприятно и неподходящо.
Дръжте камерата правилно
Колкото и да не ви се вярва, има правилен начин да държите камерата. Още в самото начало се научете как да я хващате и да не допускате грешки. Ако поставите и двете си ръце отстрани на камерата и снимате така, рискувате да сгафите. Вероятно ще имате размазани изображения, които никак няма да ви харесат. Докато държите здраво тялото на камерата с едната си ръка, с другата подкрепяйте обектива. Така със сигурност апаратът ви няма да се тресе като желе.



Снимката е на Jimmy Chang от Unsplash